ETHA

Olgun Ali11
4 min readJan 12, 2019

--

Günümüzün teknolojik imkanları yaşamımızın birçok alanında değişim yarattığı gibi finansal yaşamımızı da etkilemiştir. Daha hızlı iletim, şeffaflık merkezi olmayan işlemler günümüzün dikkat çeken yeniliklerindendir.

Blockchain teknolojisi ile yönlendirilen ve takibi sağlanan kripto para birimlerinin ortaya çıkması, dijital para endüstrisinin gelişmesi son yılların en önemli gelişmelerindendir. Artan işlem hacimleri yeni yeni borsaların ortaya çıkması blockchain teknolojisinin yeteneklerine olan güvenden kaynaklanmaktadır.

Sorunlar:

Dijital paraların varlığı ve yeteneklerine rağmen pazarda bazı hizmetlerde büyük bir boşluk var. Özellikle borç verme platformları, alternatif finansal hizmetler, ödeme çözümleri ve dijital varlıkların kullanımı için havale hizmetleri alanında ciddi sorunlar olmakta, çözüm beklemektedir.

Günümüzde dünya üzerindeki 2,5 milyar yetişkin nüfusun %40’ı resmi bir banka hesabına sahiptir. Bu bireyler günlük yaşamlarında yüksek maliyetlerle karşı karşıyadır. Mevcut ödeme sistemleri ve havale hizmetleri teknolojik olarak eski modadır. Pahalı havale ücretleri devam etmekte, işlem gecikmeleri nedeni ile sorunlar yaşanmaktadır.

Hükümetlerin uyguladığı orantısız vergi politikaları yüzünden, bireyler daha yeni yeni gelişen dijital para piyasalarına ilgi göstermişlerdir. Ancak bu piyasalarda da zayıf güvenlik önlemleri, siber saldırılar yüzünden zarara uğrayan yatırımcı sayısı artmaktadır. Platform sistemlerinin ölçeklenebilirlik sorunları, işlemlerin gecikmesi, mevduat çekimlerindeki zorluklar da önemli sorunlardandır.

Yeni kullanıcıların dijital para sistemleri ile ilgili bilgi eksiklikleri, müşteri hizmetleri eksikliği, mevduat çekme ve doğrulama ile ilgili zorluklar çözülmesi gereken sorunların başında gelir.

Çözüm:

ETHA ekosistemi finansal uygulamaları, en yüksek endüstri güvenlik standartlarına göre inşa edecektir. Tüketici ve işletmecileri yenilikçi uygulamalarla platforma bağlayacaktır .Misyon olarak ETHA blockchain teknolojisini kaldıraç olarak kullanarak ekosistem üzerindeki havale hizmetlerini erişilebilir ve ucuz kılmayı amaçlamaktadır.

Mevcut akıllı sözleşmelere geleneksel bankacılık içim erişilemez durumdadır. Akıllı sözleşmelerin nasıl güvence altına alındığına bağlı olarak blockchain üzerindeki madenciler tarafından konsensüsle ulaşılabilir. ETHA uygulamaları ile yakın gelecekte bu sınırlamalar ortadan kalkacaktır.

Bu sorunu çözmek için blockchain üzerinde bir katmana ihtiyaç olacaktır. Akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri akışlarına ve api’lerine erişime izin veren; bir banka havalesi ile platform arasında bir düzen ya da eylem yürütmek için akıllı sözleşmelere bağlanan bir açık anahtar bulunmalıdır. Bu sorunun karmaşıklığını çözmek için middlewares’i kullanmıştır.

Nasıl çalışır?

Havale çözüm platformu kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için türünün ilk örneği olacaktır. Kullanıcılar dijital öemeleri çeşitli döviz cinsleri ile alma veya gönderme seçeneğine sahip olacaklar.Sınır ötesi ödemelerde 190 ülkeye para göndermek mümkün olacaktır.Sınır ötesi teminat ile kripto para tasfiyesine gerek kalmadan, döviz transferi için akıllı sözleşme ile ilk teminat geri ödeme işlemini otomatikleştirecektir.

Merkezi olmayan sistemde borçluların ihtiyaç duyacağı kredi nasıl sağlanacaktır sorusu oldukça önemlidir. Platform üzerinde düzenlenen akıllı sözleşme ile borçlu ve alacaklı bir araya getirilir. Koşullar üzerinde uzlaşma sağlandıktan sonra iki tarafında teyidi ile düzenlenmiş olan akıllı sözleşmeye teminat olarak borçlunun bir miktar kripto para göstermesi ile sağlanmış olur.

ETHA uygulaması akıllı telefonlar ile internete girilebilmesi ve her tür finansal işlemin yapılabilmesinden dolayı ulaşım sıkıntısı çekenlere, kırsal kesimde yaşayanlara erişime odaklanmıştır. ETHA ekosistemi uygulaması müşteri odaklı çalışma içindedir. Kripto para ve döviz cinsleri arasında değişim, havale çözümü sınır ötesi finansman ve merkezi olmayan kredi platformun temel çalışma alanıdır.

Çok güvenli akıllı cüzdan ile kullanıcılar kendi hesaplarını tamamen kontrol edebilirler. Desteklenen tüm paralar tek bir yedekleme ile saklanır ve kullanıcı parola ile kendi hesabına ulaşabilir. Cüzdan hızlı transferler ve sınır ötesi döviz işlemleri yeteneğine sahiptir. Dijital cüzdan ile birçok döviz ve kripto para birimini değiştirmek mümkündür.

Platformun belirteci olan ETA temel işlemleri kullanırken meydana gelen ücretleri çözmektir. Sabit sayıda üretilen belirteç satış sırasında oluşturulur sonrasında üretilmez.ERC20 tabanlı olarak üretilmiştir ve platform ekosistemi içindeki hizmetlerin karşılığında kullanılacaktır.

Token yapısı ve ICO bilgileri

Token : ERA

PreICO Price : 1 ERA = 0.04 USD

Price : 1 ERA = 0.06 USD

Bounty : Available

Platform : Ethereum

Accepting : BTC, LTC, ETH

Hard cap : 20000000 USD

Country : UK

Whitelist/KYC : KYC

Restrictes Area : USA

Yol Haritası

Proje Yaratıcı Ekip

Faydalı Linkler ve İletişim Adresleri

Web : https://etharemit.org/

White Paper : https://docs.google.com/gview?url=http://www.etharemit.org/V.1.1%20WP.pdf&embedded=true

Facebook : https://www.facebook.com/etharemit

Twitter : https://twitter.com/etharemit

Reddit : https://www.reddit.com/r/ETHA

Telegram : https://t.me/etharemit

Yazan : Ali Olgun

Bountyminer name : iccel

Bountyminer ID: https://bountyminer.io/register?r=1123844053

Bitcointalk ID : https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1876805

MEW : 0x5a36bbeCC1eAFcAeF405C3F3CffFce0d31b70244

--

--

Olgun Ali11

I am a blockchain technology enthusiast. I examine projects built on blockchain and write articles